مراسم افتتاحیه پنجمین جشنواره نقش تن پوش به اهتمام جهاد دانشگاهی واحد هنر ، معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی ، کار گروه ساماندهی مد و لباس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، پژوهشکده فرهنگ هنر و معماری ، دانشگاه هنر و .... در تالار فرهنگ و هنر پژوهشکده در تاریخ 19 اردیبهشت با حضور دکتر اکرمی رییس دانشگاه هنر ، دکتر پور علی معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی ، دکتر حمید آیتی رییس پژوهشکده فرهنگ و هنر و معماری ، مهندس قبادی مدیر کارگروه مد و لباس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، دکتر حمید رضا بابایی، دکتر مجد الدین ، دکتر بیجندی و جمع کثیری از هنرمندان برگزار شد
دکتر سعید پورعلی - معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی - در مراسم جشنواره نقش تن‌پوش، اظهار کرد: پوشاک از نیازهای اولیه بشر است و مانند خوراک و مسکن اهمیت دارد. پوشاک در فرهنگ اصیل ایرانی، تنوع بسیاری دارد و این تنوع در میان طبقات اجتماعی، براساس جایگاه اقتصادی، سیاسی و جنسیتی کارکرد دارد.
او همچنین گفت: مسئله پوشش و نقوش، امری ساده و سطحی نیست که بتوان آن را صرفا سلیقه افراد دانست، زیرا سنت و باورها در آن منعکس شده است. تن‌پوش و نقوش منتشرشده روی آن، پیام‌آور تغییر است. انسان تا با فرهنگ خود وداع نکند، نمی‌تواند با پوشش و لباس خود وداع کند. فرهنگ‌های تمدن‌ساز مثل ایران می‌توانند با صلابت بدرخشند. این درخشش بدون توجه به تفاوت‌های جمعیتی ممکن نیست.
بهزاد رشیدی - رییس جشنواره نقش تن‌پوش - نیز بیان کرد: در جشنواره نقش تن‌پوش با نوعی از پوشش که از لحاظ مختلف دارای اهمیت است، روبه‌رو هستیم. تی‌شرت یا تن‌پوش یکی از فراگیرترین پوشش‌ها در طول سال است. این نوع پوشش سهم قابل توجهی در بازار پوشاک 100 میلیارد تومانی دارد.
رشیدی با بیان این‌که سه راه حل برای این کار وجود دارد، توضیح داد: با برگزاری جشنواره‌ها و گفت‌وگو در رسانه‌ها می‌توان فهم عمومی را نسبت به این لباس‌ها بالا ببریم. از طرفی می‌توان از قابلیت‌های هنر ایرانی و بویژه هنرمندان جوان استفاده و در طراحی، تنوع ایجاد کرد.
رییس پنجمین جشنواره نقش تن‌پوش بیان کرد: وجود ارتباط و تعامل بین هنرمندان و برندهای مطرح می‌تواند موجب طراحی‌های متناسب با فرهنگ ایرانی و اسلامی شود. باید در رسانه‌ها با گزارش، تحلیل و خبر به این موضوع پرداخت. ایجاد گفتمان و بسترسازی برای هنرمندان و همچنین کمک به پیوند هنر و صنعت می‌تواند به بهبود سبک پوشش کمک کند.
الهام زایجانی - دبیر پنجمین جشنواره نقش تن‌پوش - نیز بیان کرد: این جشنواره برای اولین‌بار در جهاد دانشگاهی هنر و در سال 1385 شروع به کار کرد. در دوره اول 130 اثر، در دوره دوم 180 اثر و در پنجمین دوره 450 اثر به دبیرخانه جشنواره رسید.

او افزود: تفاوت این دوره با دوره‌های قبل در این است که از همفکری داوران گذشته و اساتید دانشگاه هنر استفاده کردیم تا به جشنواره محوریت بدهیم. این جشنواره تا کنون به‌صورت آزاد برگزار شده، اما امسال در آن به زندگی شهری هم پرداخته شده است، زیرا ارزش‌های انسانی، آلودگی‌های زیست‌محیطی و موضوع‌های آیینی، زندگی شهری ما را دربر می‌گیرد. به همین دلیل، این دوره از جشنواره با استقبال شرکت‌کنندگان مواجه شد.
دبیر چهارمین دوره جشنواره نقش تن‌پوش گفت: در این دوره فقط 350 اثر در حوزه شهری، به جشنواره ارسال شد. شبکه‌ای دانشجویی را در سطح ایران تشکیل دادیم که دانشجویان ممتاز و اساتید برجسته دانشگاه‌ها در شهرهای تبریز، شیراز، اصفهان، سنندج، کرج و تهران به ما متصل شدند. همچنین با توجه به کمبود امکانات در سنندج، کارگاه آموزشی از راه دور را نیز برگزار کردیم.
دکترغلامرضا اکرمی - رییس دانشگاه هنر - هم بیان کرد: جشنواره نقش تن‌پوش جشنواره مهمی است، از این جهت که پوشاک، یکی از وجوه فرهنگی و تمدنی هر ملت است. یکی از ارکان مهم فرهنگ، پوشاک است که شاید به آن کمتر توجه شده است. در ارکان فرهنگ و تمدن، معماری و بعد از آن، ادبیات و در نهایت پوشاک، از دوران کهن تا کنون مورد توجه قرار گرفته است.

او ادامه داد: یک قوم و فرهنگ را به لباس می‌شناسند. بخش دیگر فرهنگ، خوراک است. شاید بی‌توجهی ما به پوشاک موجب شده که لباس‌های بیگانه به فرهنگ ما وارد شود و هر روز توسعه پیدا کند. ما در کشور، فرهنگ‌های گوناگونی داریم و هر فرهنگ، لباس خاص خود را دارد.
در پنجمین جشنواره نقش تن‌پوش غزاله ارمی، مه‌بانو مختاری، یاسمین زهرایی‌فر، فاطمه سادات اسمعیل‌زاده پاکدامن و شیرین کره‌ای شایسته‌ی تقدیر شدند. همچنین یاسمن شاملو - رتبه سوم، مریم سادات ابطحی - رتبه دوم، ستاره زرگرانی - رتبه اول را در بخش صنعت به‌دست آوردند. در بخش هنر نیز محمدمهدی پدرام - رتبه ی سوم، ستاره زرگرانی - رتبه دوم و مریم سادات ابطحی - رتبه اول را کسب کردند.

news240-1

...

news240-2