فراخوان مقاله:

«بحران اخلاق» در ایران ادعایی است که در طول حدود صد سال اخیر در مقاطع تاریخیِ مختلف به شیوه‌های متفاوت تکرار شده است. از مقطع مشروطه، با ورود تدریجیِ ایران به دوران مدرنِ تاریخ خویش، تصویر ایرانی از خویشتن، به تدریج با مشکل و بحران آغشته شد به طوری که می‌توان ادعا کرد که «بحرانی بودن» به یکی از مؤلفه‌های اصلیِ بُعدِ ذهنیِ مدرنیته‌ی ایرانی تبدیل شد. نویسندگان مشروطه و پس از مشروطه از قبیل زین‌العابدین مراغه‌ای، فتح‌علی آخوندزاده، طالبوف تبریزی، مشفق کاظمی و دیگران وضعیت اخلاقی در ایران را مورد پرسش قرار می‌دادند و این روند تا به امروز در مقاطع مختلف دائم تکرار شده است. آثاری از قبیل «خلقیات ما ایرانیانِ» محمدعلی جمال‌زاده، «جامعه‌شناسی خودمانیِ» حسن نراقی، «جامعه‌شناسی نخبه‌کشیِ» علی رضاقلی، «فرهنگ سیاسی در ایرانِ» محمود سریع‌القلم و آخرین نمونه، «ما ایرانیانِ» مقصود فراستخواه نمونه‌هایی از آثاری هستند که به شیوه‌های متفاوت، جنبه‌های مختلفِ اخلاق را در جامعه‌ی ایران ضعیف و غیرقابل قبول دانسته‌اند. نکته‌ی مهم در اغلب این آثار آن است که صرف‌نظر از تفاوت در میزانِ صدقِ تجربی یا قوت علمیِ محتویات‌شان، و علی‌رغم آن‌که برخی از آن‌ها آثاری ضعیف محسوب می‌شوند (گرچه آثار قوی هم در میان آن‌ها هست) اما در زمان خود و حتا در دوره‌های پس از خود با اقبال و توجه عمومی زیادی مواجه شده‌اند.
دهه‌ی اخیر یکی از مقاطعی است که وضعیت اخلاق در جامعه‌ی ایرانی دوباره توجه‌ها را به خود جلب کرده است. آیا ادعای بحران اخلاق در جامعه‌ی ایرانی، که هر از چندی در یکی از مقاطع تاریخی سربرمی‌آورد و سپس فرومی‌نشیند، ناشی از وجود بحران در واقعیت خلقیات ایرانیان است؟ تا چه حد ادعای بحران اخلاق را می‌توان ناشی از واقعیت بحران اخلاق دانست؟ تا چه حد داده‌های تجربی کافی می‌تواند این بحران را تأیید کند؟ وضعیت اخلاقی تا چه حد قابل اندازه‌گیری است به نحوی که بتوان نقطه‌ای به عنوان مرز بحران برای آن در نظر گرفت؟ آیا در واقعیت، اخلاق ایرانیان به صورت دوره‌ای دچار بحران می‌شود یا این خودِ «ادعا»ی بحران است که به صورت دوره‌ای سربرمی‌آورد و خاموش می‌شود؟ آیا می‌توان از «بحران اخلاق» به طور کلی سخن گفت یا اخلاق در هر یک از حوزه‌های مختلف زندگی اجتماعی، از قبیل خانواده، کار و شغل، فضای مجازی، علم و دانش و پژوهش، زندگیِ روزمره، سیاست و زندگی شهری وضعی متفاوت دارد و داوری صائب درباره‌ی اخلاق در ایران موکول به بررسیِ جداگانه‌ی هر یک از این حوزه‌ها است؟ چه‌گونه می‌توان وضعیت اخلاقی جامعه‌ی ایران را با قرار دادن وضعیت ایران در متن مناسبات منطقه‌ای و جهانی توضیح داد؟ و در نهایت وضعیت اخلاقی در ایران امروز و ادعای بحران در این وضعیت چه‌گونه قابل تبیین و تفسیر است؟ و به طور خاص درگرفتن بحث درباره‌ی بحران اخلاق در ایران در دهه‌ی اخیر را چه‌گونه می‌توان توضیح داد؟

اطلاعیه شماره 1:

به اطلاع می رساند کسانی که به دبیرخانه همایش “اخلاق وجامعه ایرانی” مقاله ارسال کرده بودند ومقاله های آن ها تایید شده است، می توانند برای دریافت گواهی نامه و CD حاوی چکیده مقالات همایش تا پایان دی ماه 1395 به دبیر خانه (سر کار خانم جمشیدی) مراجعه نمایند.
بدیهی است که در صورت عدم مراجعه دبیر خانه همایش مسئولیتی نخواهد پذیرفت.

اطلاعیه شماره 2:

به اطلاع می رساند کسانی که به دبیرخانه همایش ملی اخلاق وجامعه ایرانی چکیده مقاله ارسال کرده بودند و چکیده های آن ها تایید شده است  تا 15 فروردین سال 1396 مهلت دارند تا اصل مقاله های خود را از طریق ایمیل (morality.icas.ir@gmail.com) به دبیر خانه  همایش ارسال نمایند. بدیهی است که وقت مقرر  تمدید نخواهد شد.

اطلاعیه شماره 3:

به اطلاع می رساند کلیه کسانی که به دبیر خانه اولین همایش ملی اخلاق و جامعه ایرانی چکیده مقاله ارسال کرده وچکیده های آن ها تایید شده است، جهت دریافت گواهی نامه خود به دفتر دبیر خانه اجرایی همایش مراجعه نمایند.

اخبار همایش :

? اولین همایش ملی اخلاق و جامعه ایرانی

گروه پژوهشی جامعه شناسی فرهنگی پژوهشکده فرهنگ،هنر و معماری با همکاری انجمن جامعه شناسی ایران همایش اخلاق وجامعه ایرانی را برگزارمی کند. این همایش درصدداست تا ضمن فراهم آوردن بستری برای برقراری ارتباط میان دست اندرکاران مطالعات اجتماعی اخلاق،آگاه شدن آنها از فعالیت های یکدیگر و شکل دادن به گفتگوهای انتقادی آنها فضایی را برای به پوشش کشیدن ادعای بحران اخلاقدر جامعه ایرانی و تلاش برای باز اندیشی درباره چیستی و چرای این بحران وچرایی طرح پرسش درباره ی آنها و تلاشی بر حسب جلب توجه به شکل دادن حوزه ی مستقل جامعه شناسی اخلاق فراهم آورد ...              ادامه مطلب

حامیان :

 • 1
 • 10
 • 11
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8

 • آدرس:

  تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان فلسطین و چهارراه ولیعصر، نبش خیابان برادران مظفر جنوبی (صبا)، شماره 1176

  شناسه پستی: 1315773561

 • ایمیل:

  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 • تلفن:

  02166970909  داخلی 410

اهداف همایش:

با آن‌ که اخلاق مهم‌ترین دغدغه‌ی بنیان‌گذاران جامعه‌شناسی بود اما در توسعه‌های بعدی که جامعه‌شناسی به حوزه‌های مختلف تفکیک شد، حوزه‌ی مستقلی به نام جامعه‌شناسی اخلاق شکل نگرفت. چنین حوزه‌ای جدید است و شاید بتوان گفت اصولاً هنوز شکل نگرفته است . به طریق اولی جای چنین حوزه‌ای در جامعه‌شناسی ایران نیز خالی است. برگزاری همایش ملی «اخلاق و جامعه‌ی ایرانی» تلاشی است که در چشم‌انداز بلند مدتِ خود، به شکل دادن به حوزه‌ی جامعه‌شناسی اخلاق در ایران نظر دارد.